Василь Яніцький: Одна з основних проблем законодавчого процесу в Україні – зловживання депутатами правом законодавчої ініціатив

Про під час засідання круглого столу: «Реформування парламентських процедур:конституційно-правовий аспект», який відбувся у Верховній Раді, заявив заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя, народний депутат з фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Василь Яніцький.

Парламентар назвав одну з основних проблем законодавчого процесу в Україні – зловживання депутатами правом законодавчої ініціативи, у поєднанні з недостатньо активною роллю Уряду у законодавчому процесі, збільшення функціонального навантаження на Апарат Верховної Ради України через зростання кількості законопроектів, які вносяться на розгляд законодавчого органу.

«Так, однією з ключових проблем, яка потребує нагального вирішення, про що вказано зокрема й у рекомендаціях Місії Європейського Парламенту, є безрезультативність законопроектної роботи, незважаючи на її величезний обсяг».

«В Україні право законодавчої ініціативи використовується народними депутатами надзвичайно активно. За інформацією, що міститься у «Доповіді та Дорожній карті щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України», у період з жовтня 2014 року по жовтень 2015 року, народними депутатами зареєстровано 1 999 законопроектів, із яких 626 було обговорено, а 140 ухвалено, отже, коефіцієнт результативності дорівнює лише 7%. Це можна порівняти з 45-ма законодавчими ініціативами Президента (коефіцієнт результативності – 84%) та 215-ма законодавчими ініціативами КМУ (коефіцієнт результативності – 40%)», – зазначив Яніцький.

Він підкреслив, що непомірне навантаження від опрацювання значного обсягу законопроектів призводить до збільшення кількості нерозглянутих законопроектів та скорочення часу обговорення, навіть при розгляді важливих законодавчих актів.

«Ще одне питання, яке не можу оминути своєю увагою, є незадовільна якість законопроектів у законодавчому процесі. Досить часто законопроекти, ініційовані народними депутатами України, не відповідають вимогам конституційності, бюджетної нейтральності та узгодженості із зобов’язаннями в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом. Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, як профільний комітет, часто визначає законопроекти такими, що не відповідають вимогам Конституції України. Однак, наразі не існує належного механізму реагування на такі висновки профільного комітету головним комітетом по законопроекту та суб’єктами права законодавчої ініціативи», – відзначив депутат.