Андрій Кузьмич: «Найкращий поліцейський той, що всередині кожної людини»

Не можна сказати, що в Європі, до якої ми так натужно тягнемося, все бездоганно. Там теж не бракує своїх проблем, які не відразу помітиш за красивою обгорткою, здавалося б, суцільного достатку і благополуччя.

Втім, є й те, що варто було б перейняти. Скажімо, неписане правило: перед законом усі рівні. А це змушує свято дотримуватися визначених суспільних норм усіх без винятку – від пересічного громадянина до глави держави. Чого, на жаль, не можна сказати про нас. При цьому ми часто порівнюємо поведінку наших співвітчизників за кордоном і в Україні. Там вони (якщо не всі, то більшість) взірцево законослухняні, а тут для левової частки з них закон не писаний. Чому так? Як спонукати українців поважати закон? Думками з цього приводу із журналістом поділився депутат міської ради від партії «БПП «Солідарність» Андрій Кузьмич.

– Андрію Вікторовичу, що, на вашу думку, може служити лакмусовим папірцем культури поведінки наших співвітчизників?

– Насамперед манера спілкування. По тому, як ми ставимося одне до одного, можна судити про людські якості. Дехто схильний вважати, що наше суспільство з одвічно притаманними йому християнськими цінностями поволі перероджується. Тому дедалі частіше доводиться чути нарікання на те, що люди стали більш нетерпимі, озлоблені, агресивні. Доля правди в цьому є. Але було б помилково твердити, що це негативне явище набирає глобального характеру.

Правильніше сказати: дається взнаки закономірність, відображена в народній мудрості «погана вівця всю отару псує». Наприклад, по неадекватній поведінці галасливої компанії кількох брутальних підлітків старше покоління критично судить про всю молодь. Але ж крім тих кількох вандалів, які, бува, потрощать десь у парку урни, лавочки чи поламають дерева, є тисячі й тисячі молодих хлопців і дівчат, які героїчно боронять суверенітет і незалежність України на сході. То, виходить, не вся і не така вже й погана сучасна молодь.

– Але тут напрошується й інша закономірність: через меншість потерпає більшість…

– І це явище є в нашому житті. Можна навести десятки конкретних прикладів. Взяти лежачих поліцейських, які створюють для водіїв певні незручності. Відверто кажучи, донедавна я не був палким прихильником встановлення цих штучних обмежувачів швидкості на вулицях міста. Але мою думку докорінно змінила ситуація, свідком якої я випадково став буквально три тижні тому. Коли йшов одного ранку поблизу

28-ої школи на вулиці Мельника, мою увагу зненацька привернув пронизливий виск автомобільних шин. Від побаченого в мене всередині все похололо: водій БМВ, що нісся з пагорба зі швидкістю не менш як сотня кілометрів, натиснув на гальма і, вивернувши машину на зустрічну смугу, пролетів у кількох сантиметрах повз малолітню ученицю, яка переходила дорогу «зеброю». Страшно подумати, що було б, якби у цей час назустріч рухався б якийсь інший автомобіль. Після того випадку я не тільки став прихильником встановлення лежачих поліцейських, а й буду ініціювати прийняття рішення про те, щоб облаштувати штучними обмежувачами швидкості нерегульовані пішохідні переходи біля кожного навчального закладу Рівного. Адже здоров’я, а тим більше життя, навіть однієї дитини набагато дорожче за безцінні секунди «джигітів» на колесах.

– Ви гадаєте, що лежачі поліцейські вирішать усі проблеми з лихачами на дорогах?

– Усі, звісно, – ні, але, погодьтеся, вони зроблять безпечнішими пішохідні переходи біля навчальних закладів. А це вже великий плюс. Хоча безпека пішоходів у місті потребує особливої уваги. Не можна сказати, що в місті в цьому напрямку нічого не робиться. Встановлюються нові світлофори, хоча треба визнати, що вони ще не скрізь є там, де вкрай потрібні. На окремих ділянках замінено освітлення (на більш яскраве) нерегульованих пішохідних переходів. Встановлюються огорожі, щоб недисципліновані пішоходи не перебігали проїжджу частину в невстановлених місцях. Робиться багато, але зробити треба ще більше.

Та одними лише заборонами і перешкодами суттєво ситуацію з безпекою на дорогах не вирішиш. Необхідна висока свідомість самих людей: якщо встановлено ті чи інші правила, то це зроблено для того, щоб їх дотримувалися. А коли хтось вважає, що він особливий (наприклад, може гасати на шаленій швидкості по місту, бо в нього круте авто, або летіти на червоне світло світлофора, бо поспішає), то порядку не буде.

І чим швидше кожен збагне це, тим краще буде для всіх. Невже самодисципліні мають вчити тільки трагічні уроки, а за науку обов’язково платити неймовірну ціну?

– Можливо, ситуацію на вулицях міста поліпшать затверджені Кабміном нові штрафи за порушення Правил дорожнього руху?

– Напевне, нові штрафи декого змусять задуматися над тим, чи варто порушувати правила. Проте маю великий сумнів, що вони докорінно змінять ситуацію. Адже в нас, як в армії, карають не того, хто порушив військовий статут, а того, хто попався на порушенні. Тому не факт, що кожного порушника спіткає профілактичне покарання. Отож залишиться певна категорія водіїв, які зневажатимуть правила, сподіваючись на те, що пронесе. Біля кожного поліцейського ж не поставиш.

– Який вихід із ситуації ви бачите?

– Ефективною, на мою думку, є практика європейських країн. Багатьом це може не сподобатися, але іншого методу, ніж суворе покарання, немає. А воно повинне бути таким, щоб відбило бажання водіїв нехтувати правилами. Сів за кермо в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння – неси адекватну відповідальність: п’яний за кермом – злочинець, і ніяких виправдань йому бути не може. Проте закони у нас деколи настільки гуманні, ніби вони покликані захищати порушників. Поліцейський не може виписати постанову без присутності водія, який, скажімо, залишив машину під заборонним знаком і пішов собі геть у своїх справах. Поліцейський не має права зупинити водія, який перевищує дозволену швидкість, бо в нього немає приладу фіксації швидкості. Таких прикладів нелогічності чимало.

Ситуація, сподіваюся, зміниться, коли нарешті почнуть встановлювати камери відеоспостереження, які фіксуватимуть порушників, і це буде підставою для покарання. По-іншому не виходить.

Василь Бусько (7d.rv.ua)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*