Як «прибирають» політичних опонентів: на Дубровиччині партійця «Європейської Солідарності», який прагнув зберегти медзаклад, звільнили з посади

«Поки я повертався з акції протесту проти політичних переслідувань у Києві, вони строчили розпорядження голови РДА. Ось так почали розправлятись в нашому районі з політичними опонентами». Такий запис з’явився 2 липня на фейсбук сторінці директора КНП «Дубровицька районна стоматологічна поліклініка», партійця «Європейської Солідарності» Миколи Петрушка.

Про розпорядження голови Дубровицької РДА Микола Петрушко справді дізнався після приїзду зі столичної акції на підтримку Петра Порошенка. І хоч передувало цьому багато подій, наразі звільнений очільник стоматполіклініки схильний вважати, що такі дії чинної районної влади напряму пов’язані з його чіткою та відкритою політичною позицією.

Микола Петрушко очолив КНП «Дубровицька районна стоматологічна поліклініка» через деякий час після звільнення чинним президентом з посади голови Дубровицької райдержадміністрації, яку він обіймав у період президентства Петра Порошенка. Як це передбачає чинне законодавство, взяв участь у відповідному конкурсі. На той час у країні не було жодної конкретики щодо реформування другої та третьої ланки медицини. Однак уже в січні 2020-го тодішній міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька під час наради у Рівному довела до відома медпрацівників області, що реформа продовжуватиметься, і в її межах стоматологічна ланка фінансуватиметься лише з розрахунку надання одного пакету медичних послуг – невідкладної  допомоги дорослим та дітям, а також лікування дітей віком до 16 років. Що ж до інших напрямків, то виходити потрібно було з власних можливостей, переходячи на фінансування з місцевих бюджетів, або ж на госпрозрахунок – тобто надання громадянам легальних платних послуг, отримані від яких кошти і  будуть джерелом фінансування закладу. 

– Звісно, всі чудово розуміють, що стоматологія ніколи не була безкоштовною. Тому коли стало зрозуміло, що підприємство повинне розвиватися саме таким шляхом, а неодноразові звернення до місцевої влади засвідчили, що коштів на утримання нашого закладу у бюджеті немає, виходом бачився перехід на самофінансування шляхом надання платних послуг. Відповідно, саме такий, єдино можливий шлях розвитку, я й озвучив колективу ще взимку, – розповідає Микола Петрушко. –  Оскільки ж реформа повинна була втілюватися з 1 квітня, то на госпрозрахункову форму роботи ми мали час перейти поступово. Я попередив колектив, що кошти потрібно заробляти вже зараз. Однак лікарі відреагували на таку пропозицію негативно. Звичайно, їм було значно вигідніше працювати у  державному відділенні, надаючи «безкоштовну» допомогу. При цьому отримувати зарплатню, використовувати обладнання та інструментарій, надані державою приміщення, оплачені комунальні послуги, і ще й мати змогу нелегально підзаробити на пацієнтах.

Тож, зважаючи на реалії, директор підприємства попередив колектив про скорочення відділення яке утримувалося за державні кошти, запропонувавши перейти у  госпрозрахункове ортопедичне відділення, де у штатному розписі були введені відповідні посади на перший квартал. Пропонувалися й інші варіанти, зокрема – перекваліфікація на дитячих стоматологів, оскільки реформа передбачає державне фінансування санації дітей до 16 років. Проте й цю пропозицію у колективі відхилили. А тим часом у країні розпочали діяти карантинні обмеження, що передбачало надання у стоматполіклініці лише невідкладної допомоги.

– Час скорочення наближався. Місцева влада не виділила підприємству ні копійки, щоб підтримати в умовах пандемії. Тож одним з варіантів збереження  підприємства було тимчасове (на час карантину) звільнення працівників за згодою сторін і, відповідно, їхнє перебування на обліку у центрі зайнятості  з подальшим направленням їх назад на тимчасові робочі місця, створені на період карантинних обмежень. Таким чином можна було мінімізувати, зокрема і в частині ЄСВ, витрати на надання безкоштовної невідкладної допомоги, на що НСЗУ виділяє лише 13 тис. грн на місяць. Це дало б змогу суттєво зекономити, оскільки податки потрібно було б платити тільки за відпрацьований час, – розповідає Микола Петрушко, який, як керівник зі стажем понад 20 років, ретельно прорахував різні варіанти дій задля збереження медзакладу.

Утім, запропонований варіант для частини колективу став підставою для збурення ситуації. Посипалися скарги до райдержадміністрації, правоохоронців, профспілкових організацій на буцімто бажання керівника незаконно скоротити працівників. Врешті чинний голова РДА, приставши на побажання обуреної частини колективу, наполіг на тому, щоб  директор відправив їх у відпустку  за власний рахунок до завершення карантину. Хоч при цьому варто було зважити на те, що, відкликавши з відпустки працівника хоча б на одну годину протягом місяця, підприємству потрібно було сплатити ЄСВ у повному обсязі. Натомість за працівників, яких можна залучити на тимчасові робочі місця з центру зайнятості, ЄСВ сплачується пропорційно до відпрацьованого часу.

–  Велика шана та дяка тій частині колективу, яка не  заховалася від ковіду у відпустках за власний рахунок, не зрадила клятві Гіппократа, а вийшла на передову, повноцінно працюючи. Однак інша частина, підбурюючи ситуацію, мала меркантильну мету – розібрати  в оренду стоматкабінети. Раніше я відмовляв їм у цьому,  оскільки в такому випадку спектр стоматологічних послуг було б зведено до мінімуму. Орендарі ж мали намір надавати лише терапевтичні послуги. А як же хірургія, дитяча стоматологія, ортодонтія, сучасна ортопедія, дентальна імплантація? Виходить, щоб банально видалити зуб, жителі 48-тисячного району будуть змушені їхати до Рівного чи до іншого району? – каже звільнений керівник КНП.

Свою позицію щодо розвитку КНП “Дубровицька районна стоматологічна поліклініка” Микола Петрушко пояснив зелякам у місцевій газеті

Попри все, частина колективу продовжила писати скарги. Розбурхати ситуацію ще більше виявилося «на руку» й чинній владі, якій прибрати з посади політичного опонента, котрий ніколи не приховував своїх проглядів, було дуже навіть доречно.

– Дійшло й до відвертого маніпулювання. Наприклад, під одним зі звернень до РДА частина підписів працівників були підробленими. Натомість лист колективу щодо відкликання сфальшованого колективного звернення у райдержадміністрації навіть не розглянули. А проти мене відкрили кримінальне провадження щодо факту масового вивільнення працівників. Тому  довелося й на допитах пояснювати ситуацію про підроблені підписи, – пригадує Микола Петрушко.

У результаті в райдержадміністрації директору запропонували написати заяву про звільнення за згодою сторін – мовляв, інакше звільнять через порушення, яких буцімто є багато. Коли ж писати заяву Микола Петрушко відмовився, у закладі призначили перевірку.

–  У ході цієї  перевірки зафіксували низку надуманих порушень. Я ж, перебуваючи на лікарняному, отримав  лист щодо необхідності надати пояснення. Проміжне пояснення я надав. Оскільки ж довідка про перевірку займала аж 23 сторінки, а я зараз задля економії коштів працював на той час лише одну годину на тиждень, попросив дати час до 24 серпня, щоб підготувати обґрунтовану відповідь щодо всіх пунктів. Часу ж мені дали…  аж кілька днів, та ще й вихідних. У відповідь написав  пояснення про порушення моїх конституційних прав на відпочинок. Натомість, після повернення з Києва отримав розпорядження про звільнення, – розповідає Микола Петрушко.

Наразі звільнений директор КНП консультується з юристами та має намір оскаржити розпорядження. Адже, як і багато його земляків, бачить у діях чинної влади відверте бажання позбавити керівної посади не лише директора підприємства, яке потребує порятунку, а й політичного опонента.