Партієць «Європейської Солідарності» Тарас Обоїста: «Є речі, на яких не можна спекулювати»

За освітою – педагог, а на фронті – розвідник, партієць «Європейської Солідарності» з Рівного Тарас Обоїста домігся зрушення питання щодо виділення земельних ділянок ветеранам АТО/ООС, яке у Рівному не могли вирішити вже понад п’ять років.

Досьє: Тарас Обоїста має дві спеціальності – він вчитель історії та основ правознавства, а також психолог. Працював у Рівному вчителем історії, вів театральний гурток, був підприємцем. У 2012 році на волонтерських засадах заснував в Україні рух лікарняних клоунів – волонтерів, які своєю працею підтримують настрій дітей та дорослих в лікарнях, хоспісах, госпіталях. Разом з однодумцями навчив та допоміг зорганізуватися волонтерам у Києві, Харкові, Запоріжжі, Миколаєві, Черкасах, Львові та інших містах України. У лютому 2015 року пішов до військкомату та згодом, за четвертою хвилею мобілізації, потрапив до лав ЗСУ. Після навчання у травні 2015 року зайшов в зону АТО у складі 40-ї окремої артилерійської бригади. Був розвідником, згодом виконував обов’язки командира взводу. Повертаючись з бойового завдання, наштовхнувся на міну та отримав численні поранення.  Після демобілізації у квітні 2016 року отримав другу вищу психологічну освіту та пройшов курси з організації підготовки для учасників бойових дій. Продовжив волонтерську діяльність. Працює тренером з командної взаємодії, має власний бізнес з організації дозвілля. Одружений, тато трьох доньок.

– Тарасе, 2 липня рівненські депутати одностайно підтримали порядок розподілу земельних ділянок учасникам АТО. Це відбулося не в останню чергу тому, що Ви лобіювали цей проєкт. Чому вирішили цим зайнятися?

– Коли почалася війна, ми неймовірними зусиллями зупинили наступ ворога. Тоді уся країна підтримувала армію. Люди розуміли: військові захищають їх від страшної небезпеки. Ми відчували цю підтримку, пишалися своєю країною.

Але як тільки ми повернулися додому, з’ясувалося, що наші проблеми мало кого цікавлять. Особливо зараз, коли диванні війська «втомилися від війни» і зробили свій дивний вибір. Про учасників бойових дій згадують перед виборами, використовують їх для брудного піару і спекуляцій.

Розподіл вільних земельних ділянок у Рівному – одна з найконфліктніших тем. Ділянок мало, на один і той же клаптик землі претендують кілька людей. Процедура розподілу незрозуміла для більшості рівнян. Тому на незнанні людей дуже часто спекулюють недоброчесні політики. Мені було зрозуміло, що в ці брудні ігри обов’язково втягнуть ветеранів. Використають, пересварять, зіштовхнуть лоб в лоб. Але знаєте, є межа цинізму, і є речі, на яких не можна спекулювати. Тому я вирішив дослідити цю тему і запропонувати максимально прозору та справедливу процедуру розподілу землі.

– Ви особисто претендуєте на отримання ділянки?

Ні. Зараз у Рівному понад 2000 ветеранів, з них 1992 перебувають у черзі, я там – 583-й. Тому прекрасно розумію, що ділянка мені не дістанеться. Але я налаштований отримати іншу компенсацію. Не лише для себе. Це має бути системна, дієва, продумана програма підтримки учасників бойових дій. Є такий вислів: «Народ, який не хоче годувати свою армію, приречений годувати чужу». Додам: держава, яка плює в обличчя ветеранам і забуває про них,  приречена на ганебну історію.

Востаннє ветерани системно отримували земельні ділянки п’ять років тому. Відтоді це питання навіть не порушувалося.

– Як саме Ви запропонували вирішити проблему?

– Насамперед я пройшов невеликий курс самоосвіти, щоб розібратися, як же виділяються ділянки. Проконсультувався з юристами, землевпорядниками, витратив кілька днів, вивчаючи сайт геокадастру. Непросто було все це вкласти в голові, але якщо ви хочете, щоб все було законно і прозоро – необхідно ретельно  розбиратися у всьому самостійно. Дізнався про 100 вільних від забудови ділянок. Ще потрібно перевірити, чи можливо їх передати у власність ветеранам, але основна частина роботи вже зроблена.

Потім отримав список-чергу учасників, шукав контакти та телефони (це було найважче) зателефонував тим, хто перший в черзі і може претендувати на отримання ділянок. Зустрівся з ветеранами, розповів, за якою процедурою вони можуть отримати землю. Ми вирішили, що справедливо буде влаштувати жеребкування. Тоді ніхто не звинуватить нас у нечесності. І, нарешті, прийшов разом з деякими учасниками бойових дій 2 липня на сесію міськради і виступив перед депутатами. Захистив перед ними свій проєкт.

– Попри те, що земельне питання у Рівному – гостре, депутати проголосували одностайно. Як саме вдалося їх переконати?

– Я сказав депутатам таке: бачу на столах ваші партійні прапорці. Але це питання – вище політики. Фракція «Свободи»? Але ми воювали на Сході за вашу і нашу свободу. «Батьківщина»? Ми захищали Батьківщину. «Європейська Солідарність»? Ми відстоювали європейський вибір України. «Самопоміч»? Ми теж вміємо гуртуватися, щоб вирішувати наші проблеми. «Радикальна партія»? Там ми діяли радикально. І усе, чого ми хочемо – поваги і людяного ставлення. Вдячний меру міста Володимиру Хомку, який одразу після мого виступу рішуче запропонував проголосувати за порядок розподілу ділянок.

– Якими ж будуть наступні кроки?

– Як я вже сказав, земельних ділянок на усіх ветеранів не вистачить. Але це не означає, що про ветеранів можна забути або відкупитися від них разовими подачками. Тому далі ми створимо робочу групу з-поміж ветеранів, залучимо експертів і розробимо програму компенсації учасникам АТО (ООС). Ідей, як це зробити, вже багато. Головне – об’єднатися, зрозуміти власні проблеми і знайти методи їх вирішення. Як засвідчує навіть цей досвід, справа робиться, якщо хтось її робить.