У Рівненській обласній раді спілкувалися про виклики для місцевого самоврядування

В умовах реформи місцевого самоврядування постає чимало викликів, які потрібно долати, аби забезпечити якість та ефективність роботи органів місцевої влади. Про це йшлося під час круглого столу «Актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів», одним з організаторів якого стала Рівненська обласна рада.
Передусім депутатка обласної ради від «Європейської Солідарності» Світлана Богатирчук-Кривко розповіла про оцінку українських реформ у Раді Європі. З 2008 року Світлана Кирилівна працює в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи, тому має змогу в динаміці оцінити ставлення колег з Ради Європи до українських реформ.

– Зараз у Раді Європи представлено близько 200 тисяч територіальних громад з усіх 47 країн, які на сьогодні є її членами. Основним документом, відповідно до якого працює Рада Європи, є Європейська хартія місцевого самоврядування. Україна приєдналася до Ради Європи у 1995 році, і згодом Парламент беззастережно імплементував згаданий документ. Відтак уже двічі Україна підпадала під моніторинг виконання Хартії. На жаль, під час останнього моніторингу стану місцевої демократії у 2013 році у Ради Європи виникло чимало зауважень до виконання цього документа. Звісно, тоді відзначили й певний позитив, як то діяльність асоціацій, збільшення можливостей наповнення місцевих бюджетів. Проте зауважень теж було багато. Серед них – незавершення реформи місцевого самоврядування, надмірна його політизація, відсутність системи підготовки кадрів для органів місцевої влади. Нині ж нові виклики ми отримали і через пандемію. Як наслідок, відбулася певна централізація влади та фінансів. Сподіваємося, що не стане незворотним процесом, – зазначила Світлана Богатирчук-Кривко.

Саме «на плечі» місцевої влади лягають нині проблеми, пов’язані з COVID-19 та карантином. Робота малого та середнього бізнесу, забезпечення роботи медичних закладів, функціонування закладів освіти в умовах карантину – усі ці питання постають доволі гостро. І саме органи місцевого самоврядування вимушені виконувати чимало функцій, які за звичних умов мала б забезпечувати центральна влада.
Під час круглого столу значну увагу цій тематиці приділили й науковці. Зокрема завідувач кафедри громадського здоров’я та фізичного виховання Національного університету «Острозька академія» Ігор Гущук розповів про регіональний аспект питання розбудови системи охорони громадського здоров’я в контексті сталого розвитку та пандемії COVID-19.
Про проблеми субсидіарності локальної влади розповів доктор політичних наук, професор Рівненського державного гуманітарного університету Богдан Юськів. Чимало цікавих думок прозвучало з вуст інших доповідачів.
Зважаючи на актуальність тематики, яку порушили учасники круглого столу, Світлана Богатирчук-Кривко запропонувала продовжити обговорення питань, що нині на часі, і в ході наступних засідань Координаційно-консультативної ради при голові обласної ради.