Депутат Рівненської облради Василь Яніцький передав музею «Пересопниця» факсимільне видання Нобельського Євангелія

Відтепер в Культурно-археологічному центрі «Пересопниця», що неподалік від Рівного, зберігатиметься факсимільне видання Нобельського Євангелія – найдавнішої рукописної книги Полісся.

Подарував унікальне видання музею наш партієць, депутат Рівненської обласної ради, голова благодійного фонду «Наш край» Василь Яніцький. У гості до керівника «Пересопниці» Івана Солодухи він завітав разом зі своєю колегою, депутаткою облради, керівницею Секретаріату Рівненської територіальної організації ПП «Європейська Солідарність» Катериною Самардак.

Нобельське Євангеліє створене у 1520 році. Його оригінал нині перебуває у Бібліотеці Академії наук Литви імені Врублевських у Вільнюсі.

– Наші місцеві краєзнавці випадково в одному з видань Вільнюської публічної бібліотеки знайшли інформацію про цю книгу, написану в 1520 році в містечку Нобель, що на Зарічненщині (нині це Вараський район Рівненської області – авт.). Як з’ясувалося, у сімнадцятому столітті граф Тишкевич заснував у Вільнюсі бібліотеку рукописних книг, які збирала споряджена до Європи експедиція. Саме так Євангеліє з Нобеля потрапило до міста Вільне – сучасного Вільнюса. Там книга й зберігається досі. Коли ж тамтешні науковці дізналися, що українські краєзнавці цікавляться цим виданням, кілька років тому його відреставрувати коштом мого благодійного фону. І торік ми змогли отримати точні копії Євангелія, – розповів історію книги Василь Яніцький.

До слова, Нобельське Євангеліє поповнило скарбницю Пересопниці якраз на перетині двох ювілеїв: торік виданню виповнилося п’ятсот років, а цьогоріч на Рівненщині відзначатимуть 460-річний ювілей Пересопницького Євангелія.

– Надзвичайно приємно, що Василь Петрович оберігає культурну спадщину нашого краю. Тому що збереження своєї історії – це те, на чому ми стоїми і без чого неможливо рухатися вперед, – підкреслила Катерина Самардак.

Гості пройшлися залами музею, послухали цікаві розповіді про історію виникнення Пересопницького Євангелія та інших рукописних стародруків, копії яких тут зберігаються.